Lenfatik Drenaj

Lenf Sistemi Nedir?

Lenf sistemi vücutta bağışıklık ve savunma işlevlerini yerine getiren sistemdir. Lenf, akkan olarak da bilinir. Vücudun sıvı dengesinin korunmasını sağlayan, bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzaklaştıran, kanal ve kanalcıklardan oluşan özel bir toplar damar ağıyla kan damarlarına dökülen renksiz sıvıdır.


Lenf damarlarındaki basınç kan damarlarındakinden daha düşüktür ve lenf sıvısı kandan daha yavaş akar. Lenf damarlarındaki hücre duvarlarının geçirgenliği kılıcal damarların duvarlarından daha fazladır. Lenf damarlarında sıvı tek yönlü akar, sıvının kalbe ilerlemesi ve geri gelmemesi için kapakçıklar vardır. Lenf sıvısı kalbe giden yol boyunca irili ufaklı büyüklükte, çapları 3mm. den 3cm. ye varan lenf bezlerinden geçer. Lenf bezleri süngersi yapıdadır ve içinden geçen sıvıyı süzmek gibi görevleri vardır. Bunlar genellikle belirli yerlerde gruplar halinde bulunur. Her merkeze vücudun belirli bir bölgesinin lenf sıvısı akar.

İç organlarımızın temizliğinden sorumlu, atık toplama sistemi olan lenf dolaşımı, doğru çalıştığında bağışıklığımız artar ve hastalıklara karşı dirençli, sağlıklı ve pırıl pırıl bir bedenimiz olur. Lenf dolaşımı, bildiğimiz kan dolaşımına paralel çalışır ve vücudumuzun kirli atık sistemidir.

Lenf sisteminin en önemli özelliği vücuttaki ödem ve toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Gün boyu ayakta kalan kişilerde veya sürekli masa başında oturarak iş yapanlarda, çeşitli nedenlerle dolaşım bozuklukları oluşur. Bu bozukluk hem kan dolaşımını hem de lenf dolaşımını etkiler. Lenf dolaşımının bozulması sonucu başta selülit olmak üzere pek çok hastalık meydana gelmektedir.

Lenf Drenajı Yani Pressoterapi Nedir?

Vücuda basınç masajı yapabilen cihazlarla, vücuttaki lenfatik ve venöz dolaşımın hızlandırılması yöntemidir. Bu yöntemle damarlar arasında biriken sıvının drene edilmesine ortam yaratılır. Çeşitli hastalıklar sebebiyle vücutta oluşan ödemin atılmasında, selülit tedavisinde, bölgesel zayıflamada ve vücut sıkılaştırmada kullanılmaktadır.

Bu tedavide, lenfatik akım yönünde, farklı güçlerde basınçlar uygulanarak lenf dolaşımın hızlanması sağlanır.

Lenfatik Drenajın Selülit Tedavisinde Kullanımı

Vücudun olağan görevlerini yerine getirmeyi sürdürebilmesi için vücuttaki sistemlerin birlikte, uyum içerisinde çalışması gerekir. Bu sistemlerden bir tanesi de dolaşım sistemidir. Bilinen en belirgin sebebi dolaşım bozukluğu olan selülit, kan ve lenf dolaşımının ciltte meydana gelen sorunlar neticesinde engellenmesi ve buna farklı faktörlerin de eklenmesiyle oluşmaktadır. Lenfatik drenaj yani pressoterapi, selülitin en büyük sebeplerinden dolaşım bozukluğunu gidererek dokular arasında biriken sıvıları drene eder. Böylelikle, vücudun su tutması (ödem) gibi durumların önüne geçerek, selülit sorununu etkili bir biçimde ortadan kaldırır.

Lenfatik Drenajın Zayıflama Tedavisinde Kullanımı

Lenfatik drenaj yani Pressoterapi, zayıflama tedavisindeki bir hastanın vücudundaki ödemlerden kurtulmasını ve zayıflama sürecini çok daha kolay atlatmasını sağlar. Bölgesel incelme yöntemleri ile açığa çıkan ve dolaşıma katılan yağ hücrelerinin vücuttan atılmasını hızlandırır ve kolaylaştırır. Kanda dolaşan serbest yağ asitlerin kolayca yakılabilecek hale getirilmesini sağlar. Lenf drenaj uygulaması, diğer uygulamaların yanında, yardımcı bir uygulama olarak kullanılabilir.

Lenf Drenaj Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj cihazı ile gerçekleştirilen yöntem, ayak parmak uçlarından başlayarak bel bölgesine ve hatta boyuna kadar uygulanan yoğun bir masaj tekniğine dayalıdır. Bu masaj sayesinde lenf dolaşımı hızlanmaktadır. Kişiye kendisine özel bir tayt giydirilerek ayaklar, bacaklar ve karını içine alan, cihaza bağlı özel bir giysinin içine sokulur. Cihaz parmak uçlarından yukarıya doğru, düzenli aralıklarla basınç uygulayarak, lenf drenajını sağlar. Haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilir. Seanslar yaklaşık 30 dakika sürer.

Lenf Drenaj Etkileri Nelerdir?

Kan dolaşımı hızlanır. Lenfatik dolaşımı hızlandırır. Selülite neden olan dokular arası birikmiş yağlar lenf sistemine katılarak vücuttan atılır. Bu şekilde selülit azalır. Selülit uygulaması dışında çeşitli sebeplerle vücutta biriken ödemin dışarıya atılmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin ve diğer bazı organ sistemlerinin çalışmasını düzenler, özellikle varis giderilmesinde de kullanılır. Bölgesel incelme ve zayıflama amacıyla yapılan yağ yakım uygulamalarından sonra parçalanan yağların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Uygulandığı bölgede cilt kalitesinde düzelme, çevresel olarak incelme, deri ve deri altında sıkılaşma olur. Hücrelere daha çok oksijen gider. Cilt canlanır. Vücutta birikmiş istenmeyen maddelerin vücuttan uzaklaştırılması hızlanır. Detoks etkisi sağlar. Masaj etkisi ile vücut rahatlar.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanır?

Uygulanmamasını gerektiren herhangi bir durum yoktur.

Uygulamaya Gelmeden önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uygulamaya gelirken hastaya yanında tayt getirmesi söylenir.

Lenf Drenajın Yan Etkileri Nelerdir?

Lenf drenajın yan etkisi yoktur.

Lenf Drenajı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Lenf drenajı, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

> Bölgesel incelme
> Zayıflama
> Selülit tedavisi
> Şiş topuklar, bacaklar vb.
> Akne ve diğer cilt problemleri
> Ameliyat öncesi ve sonrası sıkıntılar
> Ödem ve iyileşme sürecine destek
> Yara izleri tedavisi
> Kabızlık ve hazımsızlık
> Hormonal dengesizlikler
> Hamilelik öncesi ve sonrası
> Menopoz sıkıntıları
> PMS – regli öncesi gerginlik
> Göğüslerde hassasiyet
> Sinüzit, saman nezlesi
> Tekrarlanan enfeksiyonlar
> Soğuk algınlığı
> Grip
> Üst solunum yolu hastalıkları
> Eklem iltihaplanmaları
> Romatizma
> Stres
> Anksiyete
> Gerginlik
> Yorgunluk
>Uykusuzluk

Lenf drenajı güzellik amaçlı kullanılması halinde, ciltteki kırışıkların, yara izlerinin ve lekelerin hafifletilerek cildin, iyileşme ve gençleşme sürecine destek olabilir. Çünkü lenf drenajı, ciltteki kolojen üretimine destek olur.

Websitemiz bilgilendirme amaçlıdır, rekabet ve reklam amacı içermez. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Hemen Ara
WhatsApp ile Hemen Ulaş!