Alerjik Deri Hastalıkları

Alerji terimi dış ortamda bulunan madde ve uyaranlara karşı aşırı duyarlılığı veya tahammülsüzlüğü ifade eder. Alerjik deri hastalıkları arasında ürtiker yani kurdeşen, deri egzemaları, kontakt yani temas egzemaları, damarların iltihabi hastalığı olan vaskülitler sayılabilir. İnsan, yaşamı gereği her gün birçok hastalık etkeni ile karşılaşır. Bunların büyük bölümü bağışıklık sistemimizin yardımı ile yok edilir ve hastalık ortaya çıkmaz. Öte yandan endüstrinin gelişmesi ile birçok yeni madde sentez edilmekte, bunlardan günlük yaşama girenler ile karşılaşmaktayız. Deride ortaya çıkan alerjik hastalıkları bir nedene bağlı olsa bile diğer dahili ve harici birçok etkenin etkisi ile gerek klinik özelliklerde gerekse de hastalığın boyutunda değişiklikler ortaya çıkar.

Alerjik deri hastalıkları derinin en çok hangi bölgesine yerleşir?

Belirtilerin deri yüzeyindeki dağılımı alerjik deri hastalıklarının tanısında oldukça yararlıdır. Örneğin nikel, krom gibi metallerden yapılmış kolye, saat ve küpe gibi günlük kullandığımız eşyaların deride oluşturduğu alerjik belirtiler bu eşyaların deri ile temas ettiği yerlerde ortaya çıkar. Atopik ekzema, vaskülit, kurdeşen gibi hastalıklarda ise belirtiler simetrik dağılım gösterirler, derinin her tarafında ortaya çıkarlar. Güneşe bağlı deri hastalıkları ise başlıca güneşe maruz kalan deri bölgelerinde ortaya çıkar. Bu lezyonların yerleşim bölgeleri, belirtilerin dizilimi, eşlik eden belirtiler, hekimin hastalığı tanımasında oldukça yardımcıdır.

Alerji Testleri

Alerjik bir deri hastalığının olup olmadığının ayrımında hastalığın klinik bulgularının yanında bazı laboratuar testler de yardımcı olmaktadir. Kandaki IG E düzeyi bunların başında gelir. Ayrıca bir kez alerjik deri hastlığı tanısı koyulduktan sonra neye karşı alerji olduğunun tespiti için de alerji testleri yapılmalıdır. Bu testler spesifik IG E tayini,prick test ve patch test (deri yama testi) dir. Kliniğimizde tüm alerji testleri uygulanmakta ve alerjik deri hastalıklarının teşhis ve tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

Websitemiz bilgilendirme amaçlıdır, rekabet ve reklam amacı içermez. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Hemen Ara
WhatsApp ile Hemen Ulaş!