Kimyasal Peeling

Çeşitli kimyasal ajanlar kullanılarak hasar görmüş ,problemli deri tabakasının yenilenmesi amacıyla uygulanmaktadır. Meyve asitleri veya diğer bazı kimyasal maddelerle cildin üst tabakalarına kontrollü olarak, seanslar halinde soyma işlemi uygulanır.

Derimiz 3 farklı tabakadan meydana gelmektedir. En üst tabaka olan üst derimizdeki yaşlı hücreler zamanla ölerek dökülürler. Yerlerine üst derinin daha alt katmanlarından gelen genç hücreler geçer. Hücrelerin bu periyodik değişim olayına hücre siklusu adı verilir. Kabaca insanın deri değiştirme döngüsüdür. İşte cilt yaşlandıkça 1 ay gibi süren bu periyodik süreç uzar ve bu durum kendisini çizgilenme, kırışıklıklar ve lekeler ile gösterir. Cilt daha pürüzlü, kuru ve kaba bir görünüm alır.Kimyasal peeling işleminde amaç yaşla birlikkte uzayan hücre siklusunu kısaltmak ve derinin hızlı bir şekilde kendisini yenilemesini sağlamaktır.

Kullanılan kimyasal maddelerin hangi deri tabakasını etkilediğine göre yüzeysel, orta derinlikte ve derin peeling olmak üzere 3 farklı tür peeling yapılabilir.

Yüzeyel peeling amacıyla meyve asitleri içeren alfa hidroksi asitler (AHA) kullanılmaktadır.

Kliniğimizde de bu amaçla glikolik asit,laktik asit,salisilik asit içeren peeling ürünleri kullanılmaktadır.

Cilt yüzeyinde sadece hafif bir kızarıklık olmasına neden olan yüzeyel peeling kişinin yaşam kalitesi bozulmadan ve işgücü kaybı yaşanmadan, düzenli uygulamalar sonucunda daha sağlıklı bir cilde sahip olabilme olanağı sunmaktadır.

Orta derinlikte ve derin peeling işlemleri deri yüzeyinde pullanma,kabuklanma gibi değişiklikler yaptığından, işlem sonrası daha özel bir bakım gerektirmektedir.Bu tür işlemler daha yoğun ve derin leke ve skarlarda tercih edilir.

Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

> Gebelik, güneş ve yaşlılık lekelerinin giderilmesi,
> Sivilce ve izlerinin tedavisi
> Anti-aging (cilt gençleştirme) amacıyla
> Gözaltı morluk ve halkalarının azaltılması.

Peeling Uygulamaları Ağrılı mıdır?

Hafif bir yanma hissi dışında ağrı hissedilmez.

İşlem Sonrasında Ciltde Ne Tür Değişiklikler Olur?

Ortalama 1 saatde geçen bir kızarıklık dışında değişiklik gözlenmez. Hasta normal günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Uygulamalar Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Uygulamalar seanslar halinde olmaktadır.Aralar genellikle 1 hafta-1 ay arasıdır.Etkili bir sonuç almak için seansların düzenli uygulanması önerilmektedir.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.
Hemen Ara
WhatsApp ile Hemen Ulaş!