Kırmızı Yüz, Rozase ve Kılcal Damar Genişlemelerinin Soğuk Işık ile Tedavisi

Kırmızı yüz toplumda oldukça sık görülen bir cilt problemidir. Birçok neden ve tetikleyici faktör olabilir. En önemli nedenlerinden bir tanesi halk arasında “gül hastalığı” da denen “acne rozase” ya da “roza hastalığı” dır.

Cilt rahatsızlığı olmayan pekçok kişide de bazı tetikleyici faktörler yüzde kızarıklık yapar. Bu tetikleyici faktörler arasında sıcak ve soğuk ortamda bulunma, heyecanlanma, sinirlenme, utanma, baharatlı gıdalar, sıcak ve mayalı yiyecek ve içecekler, güneş, alkol sayılabilir. Hassas kişilerde, tekrarlayan kızarıklık atakları, zamanla yüzde kalıcı kızarıklığa neden olabilir. Bu durum kişiyi son derece rahatsız eden bir sorun haline gelebilir.

Kırmızı yüzün en önemli nedenlerinden biri olan “Rozase“, daha çok açık tenli kadınlarda görülen, yaygın bir deri hastalığıdır. Yüzdeki kızarıklığa iltihaplı sivilceler ve kılcal damar çatlakları da eşlik edebilir. Rozase hastalarının hemen hepsi çok hassas bir cilde sahiptir ve kırmızı yüz için saydığımız tetikleyici faktörler varlığında flushing dediğimiz yüzde kızarma atakları görülür ve zamanla bu kırmızılık kalıcı hale gelir.

Rozase tedavisinde lokal antibiyotikli kremler, Metranidazol, iltihaplı sivilceler eşlik ettiğinde ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat yüzde kalıcı kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri varsa tedavide en çok yarar lazer ve ışık tedavilerinden alınmaktadır.

“BTL Elite Soğuk Işık“, rozase hastalarında hem kızarıklık tedavisi, hem genişlemiş kılcal damar tedavisi, hem de iltihaplı sivilcelerin tedavisinde son derece etkili ve güvenli bir seçenektir. Etkili dalga boylarında önce yoğunlaştırılmış ışık tedavisi uyguladıktan sonra, tedavi sonrası gelişebilecek reaksiyonları önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için “Sarı Işık” uygulaması yapılmaktadır.

Websitemiz bilgilendirme amaçlıdır, rekabet ve reklam amacı içermez. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.
Hemen Ara
WhatsApp ile Hemen Ulaş!