Yağ Bezi Hastalıkları

Yağ bezesi cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu, yumuşak bir kistdir. Genellikle deri ile alttaki kas arasına yerleşir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilir. Yağ bezeleri genellikle yumuşaktır ve üzerine bastırıldığında deri altında hafifçe hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Yağ bezeleri vücutta herhangi bir probleme yol açmayan, iyi huylu kistlerdir. Tıp dilinde yağ bezesi ‘lipom‘ adını alır. Çoğu yağ bezesi küçük boydadır ve müdahale edilmemesi tercih edilir.Ancak yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturuyorsa, büyümesi ya da sinirlere baskı yaparak ağrı yapması söz konusu ise ya da çok büyükse lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilen basit bir operasyonla alınabilir.

Yağ Bezesinin Nedenleri

Vücutta yağ bezesi oluşmasına hangi faktölerin yol açtığı bilinmemektedir. Yaygın inanışın aksine beslenme şekli ya da fazla kilolar yağ bezesi nedeni değildir. Pek çok hastanın ailesindeki başka bir bireyde ya da bireylerde de yağ bezesi hikayesi olması nedeniyle, bu şikayetin kalıtsal olabileceği ve hatalı bir genin yağ bezelerine yol açtığı düşünülür.

Gen faktörü dışında Dercum hastalığı, Cowden sendromu ve Gardner sendromu rahatsızlıklarında vücutta yağ bezesi görülme olasılığı yükselir. Bazı doktorlar yağ bezelerinin daha çok, hareketsiz kişilerde görüldüğü konusunda hemfikir oldukları da bilinmektedir.

Yağ Bezesi Neden Ağrı Yapar?

Yağ bezeleri nadiren ağrı yapar. Ağrı yaptıklarında ise bunun nedeni yağ bezesinin bulunduğu yer itibariyle sinirlere baskı yapıyor olması olabilir.

Yağ Bezesi Neden Büyür?

Yağ bezelerinin bazıları epey bir zaman aynı boyda kalırken bazıları çok yavaş da olsa zamanla büyür. Bir yağ bezesi büyüyecek mi aynı şekilde mi kalacak önceden kestirmek mümkün olmaz. Bazı durumlarda yağ bezeleri hızlı kilo alımına bağlı olarak da büyüyebilir. Eğer bir yağ bezesinde hızlı bir büyüme fark edilirse hemen bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.