Tırnak Hastalıkları

Tırnaklar, parmak uçlarının korunmasını sağlayan yapıdır. Tırnaklar kişiden kişiye değişim gösterir. Pek çok hastalık ta tırnak şekillerine göre anlaşılabilir. Tırnaklar, dip kısmından büyümektedir. Yaşadığınız sürece, tırnaklar uzar. Bazı vitamin eksiklikleri, aşırı yorgunluk, aşırı zayıflık, beslenme bozuklukları, ilaç zehirlenmeleri tırnak uzamasını yavaşlatır. Tırnaklarda olan renk değişimleri, hastalık belirtisi olarak kabul edilir. Tırnaklarda olan beyazlıklar sık görülen bir durumdur. Beyazlaşma bir hastalık olması yanı sıra, zedelenme kaynaklı olabilir. Mantar, ilaçlar, kimyasallar ve vitamin eksikliği kaynaklı olabilir.

Tırnaklarda renk değişimleri ve nedenleri

Tırnaklarda olan sarı renk, mantar hastalığı, ilaçlar ve çeşitli boyalarla oluşur. Turuncu renk, sedef hastalarında görülür. Gri ve kahverengi lekeler, tırnakta oluşan kalınlaşma ile görülür. Kalınlaşma olmadan bu renk varsa, mantar, bakteri, hormonal olabilir. Mavi ve siyah renk ilaç yan etkisidir. Tırnakta siyah renk varsa bu durum tırnak altında kanamaya işaret eder. Leke tırnak ile ilerliyorsa kanamadır. Tırnak altında bir ben olması da oluşmuş olabilir. Tırnak uçlarında küçük siyah çizgiler yüzey kanamalarına işaret eder. Sedef hastalığı ya da yaralanma ile oluşur.

Tırnak bozuklukları

Tırnak hastalıklarının başlıcası, tırnakta kalınlaşmadır. Tırnak, sert, kuru ve kolay parçalanır haldedir. Sarı, kahverengi bir görünüme dönen tırnak, tırnak mantarı kaynaklı bu hale gelir. Ortak kullanılan törpü, tırnak makası, sert sıkı ayakkabı giymek başlıca nedenidir. Aynı şekilde sedef hastalığı da oluşabilir. İlerleyen yaşlarla birlikte, kan dolaşımının yavaşlaması ile de tırnaklarda kalınlaşma oluşabilir. Bazı kalıtsal hastalıklarda tırnaklarda kalınlaşma oluşabilir. Bazen de tırnak yatağı ile altında boşluklar oluşabilir. Sürekli deterjan kullanmak, ev işleri, macun ve kil yoğuranlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Tırnakta oluşan bu durum altında kir birikimi, ile koyu renk alır. Bu hastaların doktora gözükmesi gerekmektedir. Çünkü, mantar ve sedef bu boşluklara yerleşebilir.

Batık tırnak; tırnağın çevresindeki derinin içine gömülü olduğu ve ağrılı olabilen bir durumdur. Batık yerinde enfeksiyon gelişmişse; kızarıklık ve akıntı da görülebilir. Başparmakta daha sık oluşmaktadır. Kan dolaşımı bozukluğu, sistemik hastalıklar, diyabet ve ayak iskelet anormalliklerinde sık görülür. Tırnağın yanlış kesilmesi, travma ve uygun olmayan ayakkabı kullanımı tabloya sebep olabilir. Tedavide öncelikle bakteriyel enfeksiyon eşlik ediyorsa antibiyotik kullanımı, lokal antibiyotik tedavisi, tırnakta mantar enfeksiyonu varsa onun tedavisi yapılmaktadır. Eğer batık çok şiddetli ise; cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumda “tırnak teli uygulaması” etkili bir çözüm olabilmektedir. Ayrıca, genel olarak ayak tırnaklarını keserken küt bir şekilde kesmeye özen göstermeli ve tırnağın uçtaki beyaz kısmı 1-2 mm olarak gözükecek kadar kesilmelidir.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.