Siğiller

Siğil derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human papilloma virüsü / HPV olarak bilinen bir virüse ait enfeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

Türleri
Yaygın Siğiller : Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.çocuklarda sık görülür.

Ayak Tabanı Siğilleri : Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler.

Düz Siğiller : Küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Vücudun her yerinde olabilir genellikle diz, boyun ve bilektedirler.

İpliksi Siğiller : Özellikle göz kapakları ve dudaklara yakın bölgelerde olurlar.

Genital Siğiller : Yetişkinlerde daha sık görülür.Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve kadınlarda vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle kadınlarda rahim ağzını uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Çocuklar, ergenlik dönemindekiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde siğil oluşması riski daha yüksektir.

Basit siğiller, vücut direnci yüksek kişilerde kendiliğinden iyileşebilir. Ancak çoğalıp yayılmaları, tedaviye dirençli hale gelmeleri de mümkündür. Ayrıca siğili bulunan kişi, yakın temasta olduğu kişiler için bir enfeksiyon kaynağıdır. Cinsel bölge siğilleri ise rahim ağzı kanseri gelişimi için potansiyel risk taşır. Bu nedenle siğil görüldüğünde hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Tedavi siğilin cinsine ve bulunduğu bölgeye göre değişir. Asitli krem ve solüsyonlar, koterizasyon (yakılarak tedavi), kriyoterapi (dondurarak tedavi) veya lazer tedavisi gibi yöntemler kullanarak hastalık tedavi edilebilir.”

Siğillerin Belirtileri

Siğil virüsü bulaşan kişi ilk etapta bunun farkında olmayabilir. Virüs bulaştıktan çok sonra da siğiller ortaya çıkabilir. Yani hemen ortaya çıkmayabilir. Siğillerin büyüklükleri de kişiden kişiye değişebilir. Kimi insanlarda çok küçük şişlikler şeklinde olabileceği gibi bazılarında da bir hayli büyük olabilir.

Siğilleri Önleyici Yöntemler

Eğer kişide halen siğil varsa yayılmasını önlemek mümkündür. Bunun için siğillerin üstü bandajla kapatılır. Siğiller koparılmamalıdır. Ek olarak eller mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Ayrıca virüs bulaşmış kişiyle ten temasından kaçınmalıdır. Siğillerin kontrolü nemli yerlerde daha zordur. Siğilin oluştuğu yer asla fırçalanmamalı, taranmamalı ve traş edilmemelidir. Çünkü bu tür eylemler siğilin yayılmasına neden olabilir. Siğile dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Genital siğillere engel olmak için eşlerden birinde genital siğil varsa cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanılmalıdır. Aksi halde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Ne var ki kondom da %100 koruma sağlamaz. Genital bölgedeki siğiller için kullanılan ilaçlar el ve ayakta görülen siğiller için kullanılan ilaçlardan farklıdır. El ve ayak siğilleri için kullanılan siğil ilaçlarını genital bölge siğilleri için kullanmamak gerekir. Kliniğimizde her tür siğilin tanısı koyulmakta; kriyoterapi, elektrokoter ya da lazer tedavilerinden hangisi uygunsa, başarıyla uygulanmaktadır.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.