Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi toplumda en sık görülen saç problemlerinden biridir. Erkek ve kadınlarda, her yaş grubunda, değişik nedenlere bağlı olarak görülebilmektadir. Erken dönemde teşhis edilip, tedavi edilmezse ciddi saç kayıpları ve kellikle sonuçlanabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerin %95′inde görülen saç dökülme şekli erkek tipi saç dökülmesidir. Ailesel, ırsi, genetik saç dökülmesi olarak da bilinmektedir. Sorunun nedeni erkeklik hormonu Testosteron’ dur. Daha çok 20’li yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Saçlarda kalite kaybı ve seyrelme şeklinde başlamaktadır. Anne ya da babasında saç dökülmesi, kellik problemi olan çocuklarda bu dökülme tipi sık görülmektedir. Sorunun kaynağı Testosteron olup, 5 Alfa Reduktaz enzimi ile birlikte DHT dediğimiz Dihidrotestosteron halini almasıdır. DHT kıl yapıcı hücreye ulaşarak ona zarar vermektedir. İlk olarak saçın kalitesi ve uzama hızını yavaşlatmaktadır. Kalitesi azalan kıl kökleri normalde 2-10 yıl yaşamak yerine 3-4 ay yaşam süreci sonrası yenilenmek üzere dökülmektedir. Genetik dökülmede sorun şakaklar yada vertex dediğimiz tepe bölgede seyrelme şeklinde görülür.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda görülen nedenler erkeklere göre biraz daha çeşitlilik gösterir. Tedavi planı mutlaka altta yatan neden tespit edildikten sonra yapılmalıdır. Kansızlık ve demir eksikliği kadınlarda görülen saç dökülmesi nedenlerinin başında gelir. Bunun dışında genetik, hormonal ve menopoza bağlı nedenler bulunmaktadır.

Anemi (Kansızlık): Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedenidir. Kıl köklerinin yeterli miktarda kan almaması durumunda saçlar yeterli beslenemez.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik): Erkeklerde en sık görülen dökülme nedenlerinden biri olan AGA (Androgenetik Alopesi) kadınların yaklaşık %20’sini etkilemektedir. Sorunun kaynağı aynı şekilde Testosteron’un DHT dediğimiz Dihidrotestosterona dönüşmemsi sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde ilk olarak saçlarda kalite kaybı ve sonrasında alın ve tepe bölgesinde seyrelme görülmektedir.

Hormonal:Kadınlarda görülen dökülme nedenlerinden biride hormonal problemlerdir. Özellikle gebelik sürecinde hormonlara bağlı olarak artış gösteren saçlar, doğum sonrasında tedavi gerektirmecek bir şekilde geçici olarak dökülebilir.Çoğunlukla doğum sonrası hormonları normale dönmesi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Menopoz: Kadınlık hormonu Östrojen erkeklik hormonunun tam tersi etki ederek saç dökülmesine karşı koruyucu etki göstermektedir. Menapozla birlikte azalan östrojen saçlarda dökülmeye neden olmaktadır.

Hastalıkların Neden Olduğu Dökülmeler:

> Tiroid hastalıkları
> Polikistik over
> B vitamini eksikliği
> Biotin eksikliğ
> Çinko eksikliği
> D vitamini eksikliği
> Genel vücut sağlığını bozan sistemik hastalıklar
> İlaçlar-özellikle de kanser tedavisinde kullanılanlar
> Ağır diyet dönemleri
> Fiziksel ya da ruhsal stres
> Mevsimsel
> Cerrahi müdehaleler-özellikle de mide küçültme ameliyatları

Çocuk ve Gençlerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi çocukları da yakından etkilemektedir. Çocuklar ve gençlerde en sık görülen saç dökülme nedeni Saçkıran dediğimiz Alopecia Areata‘dır. Bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi de 16-17 yaşlarında saçlarda kalite kaybı ile ortaya çıkabilir.

Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa (cildiye uzmanına) muayene olmak gerekir.Kliniğimizde hertür saç dökülmesinin teşhis ve tedavisi yapılmaktadır. Nedene yönelik tedavilerin yanında, saçları koruyup arttırmaya yönelik tedaviler olan saç mezoterapisi, saç PRP’si ve saç dolgusu gibi işlemler de uygulanmaktadır.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.