Nasırlar

Nasır; ölü ve kalın deri tabakası olarak adlandırılabilir. Cildimiz, herhangi bir bölgesinde aşırı baskıdan ve sürtünmeden dolayı tehlike hissederse o bölgenin tahriş olmasını önleyebilmek için üzerindeki deri tabakasını kalınlaştırarak nasır oluşturmakta ve deriyi dış etkilerden mümkün olduğunca korumaya çalışmaktadır. Yani nasırı, derimizin dış etkilere karşı cildi koruması olarak ta tanımlayabiliriz.

Nasır genellikle ayağımıza olmayan veya ayağımızı vuran ayakkabılardan kaynaklanmaktadır. Nasır oluşmasının tek sebebi uygunsuz ayakkabı değildir. Bazen de ayakta oluşan şekil bozuklukları da, ayağımızı yanlış basmamıza neden olmakta ve bunun sonucunda ayaklarımızda nasır oluşmaktadır. Ölü deri tabakasının dip kısmı, sinir uçları ile aktif temas halinde olduğundan insanlara bazen dayanılmaz derecede acı hissettirmektedir. Ayrıca aşırı terleyen, çok yol yürüyen, sürekli ayak üzerinde duran ve havasız kalan ayaklarda da nasır oluşmaktadır.

Nasır normalde ciddi bir sağlık sorunu değildir ve eğer ağrıya neden olmuyorsa tedavi edilmesi gerekmez. Fakat ağrılara yol açmaya başladığında ise en iyi çözüm, nasır olan yerdeki baskının sonlandırılması ve nasırın yumuşatılmasıdır. Büyüyen ve artık rahatsızlık vermeye başlayan problemli nasırlar aldırılabilir ancak nasıra neden olan basınç ya da sürtünme unsuru ortadan kaldırılmazsa, örneğin nasıra neden olan aynı ayakkabıyı giymeye devam edilirse, nasır tekrarlayacaktır.

Nasır Oluşma Nedenleri

> Yanlış Ayakkabı Seçimi
> Çıplak Ayakla Dolaşmak
> Tekrarlanan Ayak Hareketleri
> Ayak Parmaklarındaki Şekil Bozuklukları
> El Aletleri

Nasıra Karşı Önlemler

> Bu bölgelerin temizliğine ekstra bir önem vermek işe yarayacaktır. Nasırlaşma eğilimi gösteren ayak bölgelerindeki ölü deriyi banyo sırasında ponza taşı ile temizleyip atmayı ihmal etmeyin.

> Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirin. Ayaklarınızda bakteri birikmesini önleyin.

> Ayakkabı seçerken özenli olun. Özellikle uzun süre ayakta duranlar ya da çok yürüyenler ayak ölçülerine uygun, rahat, ayağı sıkmayan ama ayağa büyük de gelmeyen ayakkabılar seçmeli.

> Bağcıklı ayakkabılar ayakkabının ayağa daha iyi oturmasını ya da örneğin ayağınız şişmişse ayağınıza baskı yapmayacak şekilde bir ayarlama yapmanızı sağlar.

> Yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih edin.

> Çıplak ayakla yürümekten kaçının, özellikle de dış mekanlarda.

> Ellerinizi yıpratacağını bildiğiniz işlerde eldiven kullanın.

> El ve ayak kremi kullanmayı ihmal etmeyerek cildinizi daima nemli ve yumuşak tutun.

Kliniğimizde her tür siğilin tanısı koyulmakta; kriyoterapi, elektrokoter ya da lazer tedavilerinden hangisi uygunsa, başarıyla uygulanmaktadır.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.