Et Benleri

Cilt renginde, çıkıntılı kökü olmayan küçük deri parçalarıdır. Bunlar 20- 40 yaşından sonra oluşmaya başlar. Bu benlerin ortaya çıkışında bir çok sebep vardır. Vücut direncinde ani düşme, virütik enfeksiyonlar, ani kilo kaybı veya şişmanlik, hamilelik, menapoz, stres ve hormon hastalıkları et benlerinin hızla çoğalmasına sebep olabilirler. Et benleri epitelyal polip olarak da adlandırılırlar.

Et Beni Kansere Dönüşür mü?

Hayır, et benlerinin genellikle zararları yoktur, fakat eğer alınmayacaklar ise takip edilmelidirler. Hastayı rahatsız ediyorsa, çok kısa bir işlem ile alınmaları mümkündür. Genital bölgede olanların virüsler ile ilişkisi olabileceğinden dolayı alınmalarında ve takip edilmelerinde fayda vardır.

Et Beni veya Et Benleri En Sık Nerede Çıkar
Benlerin yeri önemli değildir. Et benleri sıklıkla boyun, erkek ve kadın genital bölge, koltuk altında ortaya çıkarlar.

Et Benini Koparmayın
Çoğu kez ellerde çıkan ve pütürlü bir yüzeyi olan siğiller et benlerinden farklı. Bulaşma özelliği olan siğiller tıpta verruko vulgaris olarak adlandırılıyorlar. Ama et beni bulaşmıyor ve yüzeyi de portakal görünümünde değil, pürüzsüz.

Et Beni Aldırmak Zararlı mıdır?

Bu konuda yanıt her zaman hayır oluyor. Saç dipleri içinde çıkan et benleri için özellikle radyo frekans yöntemi zaten öğütleniyor. Bu uygulama ile benin çevresindeki saç köklerine de zarar verilmemiş ve saç dökülmesi nedeni yaratılmamış oluyor. Et benlerinin çok az bölümü oluşumunu değiştirerek kansere dönebiliyor. Bu yüzden estetik kaygı yoksa et benleri ile uğraşmamak bile mümkün. Ama tıbbi yöntemlerle aldırmanın bir zararı da yok.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.