Egzama

Egzama Neden Olur?

Egzama (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.

Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, “atopik dermatit” olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.

Egzama Tedavisi Hakkında

Pek çok egzama hastası, doktor doktor gezdiğinden ve her bir doktorun da kendisine bir ilaç verip gönderdiğinden, hastalığın geçmediğinden şikayet eder. Burada sorun, hastaların doktorun verdiği ilaçla hastalığı kökünden kurutmayı istemelerinde / beklemelerinde yatar. Oysa yetişkinlerde egzama tamamen ortandan kalkmayan ancak belirtilerin kontrol altına alınabildiği bir rahatsızlıktır.

Kaşıntı benzeri belirtilere iyi gelecek ilacın bulunması zaman ister. Doktorla uzun süreli bir işbirliği yapılması, belki de çeşitli ilaçların sırayla denenmesi gerekir. Doktor doktor gezmek çoğu kez tedavi sürecini baştan başlatmaktan başka işe yaramaz.

Egzama Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

> Sadece vücuttaki kızarıklığı düzelten ilaçlar kesin tedavi değil geçici çözümdür ve yeterli değildir. Çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve altında yatan neden bulunmalıdır.

> Egzamaya neden olan nendenin bulunması ve ciltte oluşan zararın düzeltilmesi, cilt bariyerinin kuvvetlendirilmesi ve daha sonra egzamanın yenilenmesinin önlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde tedaviniz kısa süreli olacaktır. 2 yaşından önce doğru sonuç vermez diyenlerin aksine, çocuk alerji uzmanları tarafından yapılan ciltten alerji testi 2-3 aylıktan itibaren yapılabilir ve egzamanın altında yatan asıl neden bulunabilir.

> Öncelikle çocuğa zarar vermemek için kortizon içermeyen ilaçlarla düzeltilmesi amaçlanmalı, ancak bu tedaviye cevap vermeyen bebeklerde ve çocuklarda kortizonlu karışım tedavileri uygulanmalıdır.

> Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuğunuzda egzama varsa mutlaka çocuk alerji uzmanı tarafından görülmesi gerekir. Çocuk alerji uzmanlarınca egzama nedeni bulunmalı, tedavi edilmeli ve daha sonra egzamalı çocuklarda oluşabilecek alerjik nezle ve astım açısından izlenmeli ve önlemler alınmalıdır.

>Egzamalı çocukların ciltleri ev tozu akarları (mite’ları) alerjisi gelişmesine çok eğilimlidir. Bu nedenle ev tozu mite alerjisi için önlemler alınması da önemlidir.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.