Aşırı Terleme Tedavisi

Normalde terleme vücut ısındığı zaman görülen bir durumdur. Vücut sıcaklığı herhangi bir nedene bağlı olarak artarsa, beyinde hipotalamus bölgesi, termostat gibi bunu hisseder ve sempatik sinirlerle ter bezlerine uyarı gönderir. Ter bezlerinden salınan ter fizik kuralları gereği deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve vücudun aşırı ısınması düzelir.

Terleme Nedenleri

Havanın sıcak olması, aşırı nem, spor yapmak, bedenen çalışmak, aşırı giyinmek, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay gibi sıcak içecekler, acılı-baharatlı ve sıcak yemekler, stres, heyecan vb. durumlarda terleme olması normal ve sağlıklı bir durumdur. Terleme yoluyla dışarıdaki sıcağa rağmen vücut ısısının artmaması ve belli bir aralıkta kalması sağlanmış olur. Üstelik vücuttan çeşitli toksinlerin atılmasını da sağlar. Ter daha çok koltuk altlarında, ayaklarda ve avuç içlerinde görülür. Ne kadar terlediğimiz, vücudumuzda ne kadar ter bezimiz olduğuyla yakından ilgilidir. Bir insan 2 ila 4 milyon arasında değişen sayıda ter beziyle doğar. Ergenlik döneminde ter bezleri tümüyle aktifleşir. Kadınlarda daha çok sayıda ter bezi bulunmasına karşın, erkeklerdeki ter bezleri daha aktiftir.

> Alkol
> Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu
> Akciğer rahatsızlıkları
> Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz
> Baharatlı yiyecekler
> Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
> Diyabet
> Duygusal ya da stresli durumlar (kaygı)
> Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
> Birincil hiperhidroz (Bu tip hiperhidroz kalıtsal olabilir, altta yatan bir hastalık olmadan ter bezleri aşırı çalışmaktadır. Bütün vücudu değil de daha çok el ve ayakları etkiler. )
> Egzersiz
> Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalışması.)
> Kafein
> Kalp hastalığı
> Kanser (Bazı kanser türleri.)
> Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS)
> Menopoz
> Obezite veya fazla kilolar
> Tiroid hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri
> Yüksek hava sıcaklığı

Terleme Çeşitleri

Aşırı terleme: bölgelere göre, bölgesel (lokal) terleme ve genel (generalize) terleme olarak; nedenlerine göre, birincil (primer) terleme veya ikincil (sekonder) terleme olarak sınıflara ayrılır.

Bölgesel aşırı terleme : Yüz, el, koltuk altı, ayaklarda ortaya çıkar. Bir veya birkaç bölgede aynı anda olabilir. Başka bir hastalığa bağlı değildir. Yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezleri yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Aşırı terleme şikayeti ile baçvuran bir kişide öncelikle terleme nedenleri araştırılarak nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bölgesel terleme fazlalığı çoğu kez kişiyi psikolojik olarak da rahatsız etmekte ve sosyal açıdan problemlere neden olmaktadır. Bölgesel terleme fazlalığının en güncel tedavi yöntemlerinden biri koltukaltı,el avuç içi ya da ayak tabanı gibi terleme fazlalığı olan bölgeye botoks uygulamaktır.Kliniğimizde bu tedaviler başarıyla uygulanmaktadır.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.