Botoksla Terleme Tedavisi

Hiperhidroz Nedir?

Terleme fazlalığı yani hiperhidroz genellikle koltukaltları, el avuç içi ve ayak tabanlarında, ya da genel vücut terlemesi olarak kendini göstermektedir. Kişinin terleme miktarı öncelikle genetik faktörlerle belirlenmiş olsa da bazı sekonder faktörler de terleme fazlalığına neden olabilir. Bunlar arasında tiroid bozuklukuları, psikiyatrik hastalıklar, menapoz ve şişmanlık, şeker hastalığı, böbreküstü bezi hastalıkları ve bazı enfeksiyonlar sayılabilir.

İnsan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olmakla birlikte fazlalığında kişilerde önemli sosyal sorunlara yol açabilir. Tedavisinde lokal kremler, antiperpiran sprey, losyon ve deodorantlar, kalıcı cerrahi yöntemler ve botoks uygulaması kullanılmaktadır.

Koltuk altı ve avuç içlerinin aşırı terlemesi etkilenen kişiye çalışma ortamında ve sosyal hayatında büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir. 8-10 aylık aralıklarla yapılan botox enjeksiyonları bu bölgelerdeki terlemeyi gidererek kişinin yaşam kalitesini ve sosyal uyumunu artırır.

Botoks Terlemeyi Nasıl Azaltır?

Terlemeyi azaltıcı etkisi ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesi şeklindedir.

Nasıl Uygulanır?

Yüz uygulamalarına benzer şekilde, terleme fazlalığı olan bölgelere, ince uçlu özel iğnelerle enjeksiyon yapılır.

Uygulama Ne Kadar Sürer?

Uygulanan bölgeye göre değişmekle birilikte 15-30 dk arasında değişir.

Uygulama Ağrılı mıdır?

Yüz uygulamalarına göre daha ağrılıdır. Öncesinde ağrı kesici krem kullanılabilir.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.