Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Nedir?

Bruksizm, genellikle uyku sırasında kişinin fark etmediği bir şekilde dişlerini sıkmasını, dişlerini birbirine sürtmesini ve gıcırtı tabir edilen bir ses çıkarmasını ifade etmektedir. Diş gıcırdatması fizyolojik ve/veya psikolojik faktörlerin rol oynayabildiği bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ana sebebi diş yapısı, çene ve eklem ile ilgili olabildiği gibi, diş gıcırdatma (bruksizm) tamamen strese bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik bir tepki de olabilir.

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Tehlikeli midir?

Diş gıcırdatma (bruksizm) rahatsızlığı, uykudan baş ve çene ağrısı duyarak uyanma gibi kişinin hayat kalitesini düşüren etkilere sahiptir. Uzun süren diş gıcırdatma (bruksizm) rahatsızlığı sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve diş bölgesinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Gece dişleri ve çeneyi sıkma sonucu ortaya çıkan baskı zaman içerisinde dişleri aşındırmakta, diş köklerini zorlamakta ve dişlerin dökülmesine yol açabilmektedir.

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Nasıl Tedavi Edilir?

Diş gıcırdatma tedavisine başlanmadan önce kişinin diş gıcırdatma probleminin fizyolojik kökenli bir çene ve eklem rahatsızlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması ve böyle bir rahatsızlık tespit edildiğinde öncelikle problemin tedavi edilmesi gerekir. Fizyolojik bir kökene sahip olmayan durumlarda, diş gıcırdatmanın önüne geçmek amacıyla Botoks uygulamasından faydalanılabilmektedir. Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulamasında, kişinin istemsiz olarak yaptığı diş sıkmasına yol açan çene kasları yumuşar. Kişinin diş sıkma ve çene hareketi yumuşarken; çiğneme fonksiyonları etkilenmez. Botoks uygulamasının özellikle psikolojik kökenli diş gıcırdatma problemi yaşayan hastalarda olumlu etkisi görülür. Uygulama sonrası kişi istemsiz yaptığı bu alışkanlığı bırakır ve diş gıcırdatma sebebiyle zarar gören diş ve çene bölgeleri rahatlar.

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Tedavisin Yönelik Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doktorun tespitlerine ve hastanın isteklerine göre istenilen sonuçlara ulaşmayı sağlayacak en uygun tedavi yönteminin Botoks uygulaması olması durumunda, ilk aşamada uygulamaya başlamak üzere uygulamanın yapılacağı alan temizlenmekte ve hijyenik açıdan uygulamaya hazır hale getirilmektedir. İnce uçlu iğne kullanımıyla gerçekleştirildiği için acı hissi düşük olan ve lokal anestezi gerektirmeyen Botoks uygulamasında diş gıcırdatmaya yol açan çene kaslarına, doktor tarafından hastanın ihtiyacına bağlı olarak belirlenen dozda botoks toksini enjeksiyon yoluyla aktarılmaktadır. İşlem sonrası şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye hafifçe buz uygulaması yapılmaktadır. 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanan işlem sonrasında hasta sosyal hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilmektedir. Hassas ciltlerde ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Tedavisin Yönelik Botoks Uygulamasının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş gıcırdatma (Bruksizm) tedavisine yönelik Botoks uygulaması sonrası kişinin şikayeti, toksinin diş gıcırdatmaya yol açan kas hareketlerini sağlayan çene kasları üzerindeki kısıtlayıcı etkisinin ortaya çıktığı ilk hafta içerisinde azalmaya başlamaktadır. Vücut tarafından emilen Botoks toksini ömür boyu kalıcı bir etkiye sahip olmamakta ama ilgili kas gruplarında 4 – 6 ay kadar etkisini sürdürmektedir. Kişinin bu süre sonunda diş gıcırdatma probleminin devam ediyor olması durumunda Botoks uygulaması tekrar edilebilmekte ve olumlu etkileri yeniden kazanılabilmektedir.

Diş Gıcırdatma (Brukizm) Tedavisin Yönelik Botoks Uygulaması Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlığa etki edebilecek her uygulamada olması gerektiği gibi, kişinin diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulaması yaptırmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Diş gıcırdatma tedavisine yönelik Botoks uygulamasına ilişkin sürecin uzman bir doktor gözetiminde ilerletilmesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin malzemelerin kullanılması ve uygulamanın gerçekleştirilmekte olduğu ortamın hijyenik açıdan problemsiz olması olası yan etkilerin ve risklerin ortadan kaldırılması açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.

En çok tavsiye edilen dermatolojik tedavi ve medikal estetik için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.